موضوع نشست: روش‌شناسی تاریخی در تحلیل علائم ظهور
برگزار کننده: مركز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم
کارشناسان: دکتر نعمت الله صفری فروشانی
تاریخ برگزاری: 1392/7/25

نشست علمی «روش‌شناسی تاریخی در تحلیل علائم ظهور» برگزار شد

پنجمین نشست از سلسه نشست های علمی آیینه پژوهش با موضوع «روش‌شناسی تاریخی در تحلیل علائم ظهور» در مركز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم و با سخنرانی استاد دكتر نعمت الله صفری فروشانی برگزار شد.
دكتر نعمت الله صفری فروشانی در این نشست علمی ، در ابتدای جلسه در خصوص گونه‌شناسی رویكردها به بحث علائم ظهور گفت: با سه رویكرد «كلامی»، «حدیثی» و «تاریخی» می‌توان به این بحث نگریست كه البته در جامعه علمی ما بیشتر با رویكرد حدیثی به این موضوع نگاه شده است و از رویكرد تاریخی غفلت شده است.
استاد مركز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم  با بیان پیشینه تحقیق در این موضوع یكی از بهترین كتاب‌ها در این زمینه را كتاب «تاریخ عصر غیبت كبری» نوشته شهید آیت الله سید محمد صدر دانست و بیان داشت وجه امتیاز این كتاب در رویكرد عالمانه به موضوع علائم ظهور است.

موضوع نشست: همگرایی روش‌های در عاشورا پژوهی
برگزار کننده: دانشگاه ادیان و مذاهب قم
کارشناسان: دکتر امداد توران و دکتر نعمت‌الله صفری فروشانی
تاریخ برگزاری: 1395/9/11

به گزارش سخن تاریخ، نشست علمی «همگرایی روش‌های در عاشورا پژوهی» با حضور دکتر امداد توران و دکتر نعمت‌الله صفری فروشانی در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب قم برگزار شد.در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمد غفوری نژاد به‌عنوان دبیر علمی جلسه، به ارائه مباحثی که دو استاد بزرگوار در این موضوع مطرح کرده‌اند پرداخت و از اساتید محترم دعوت کرد به طرح مباحث خویش بپردازند.پس‌ازآن، آقای دکتر صفری فروشانی از آقای دکتر توران که برای این موضوع وقت و همت گذاشتند تشکر کرد. وی ضمن بیان این مطلب به حضار جلسه که اینجا منتظر دعوا نباشید و ما برای هم‌افزایی خدمت استاد رسیدیم گفت: چیزی که اینجا مطرح می‌کنم یک مطلب نو و ایده جدید است. نظر دوستان را می‌گیریم و استفاده می‌کنیم. شاید به‌صورت منسجم این بحث در جایی ارائه نشده است.

موضوع نشست: چیستی تاریخ تحلیلی با تأکید بر مطالعات تاریخی اهل‌بیت (ع)
برگزار کننده: محمد صادق غلامی / با همکاری میثم امینیان
کارشناسان: دکتر نعمت الله صفری فروشانی
تاریخ برگزاری: 1395/10/16

محمد صادق غلامی / با همکاری میثم امینیان


به گزارش سخن تاریخ، نشست «چیستی تاریخ تحلیلی با تأکید بر مطالعات تاریخی اهل‌بیت (ع)» با سخنرانی دکتر نعمت الله صفری فروشانی روز پنج شنبه 16 دی 95 برگزار شد.آن چه در ادامه می آید مشروح سخنان آقای دکتر صفری است:


مفهوم شناسی


برای این‌که بهتر بتوانیم بحث کنیم باید یک مفهوم شناسی از مفاهیم اساسی بحث یعنی دو مفهوم تاریخ و تحلیل داشته باشیم.تاریخ به دو معنا استعمال دارد. یکی واقعیتی که در گذشته اتفاق افتاده است مانند بعثت هجرت و نبوت. خود واقعیتی که در گذشته اتفاق افتاده است و یکی نیز گزارش آن واقعیت است. الان در قرن پانزدهم گزارش آن واقعیت را می‌دهیم که ازاینجا روشن می‌شود که تاریخ به معنای اول از مقوله هستی‌شناسی است و تاریخ به معنای دوم که گزارش است از مقوله معرفت‌شناسی است.همین‌جا عرض کنم که عمده بحث ما در تاریخ تحلیلی تاریخ به معنای دوم است یعنی با گزارش کار داریم و با خود واقعیت کار نداریم. شاید به واقعیت برسیم و شاید به واقعیت نرسیم.

موضوع نشست: چگونگی نگارش بخش میراث ائمه علیهم‌السلام و اصحاب
برگزار کننده: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
کارشناسان: دکتر نعمت الله صفری
تاریخ برگزاری: 1397/9/24

نشست هم‌افزایی درباره چگونگی نگارش بخش میراث ائمه علیهم‌السلام و اصحاب با حضور و ارائه دکتر نعمت‌الله صفری فروشانی و با حضور برخی از نویسندگان مداخل دانشنامه اهل‌بیت (ع) در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

در ابتدا آقای دکتر صفری نکات مهم و مبنایی را در مورد نگارش میراث علمی ائمه علیهم‌السلام و اصحاب آن‌ها بیان نمودند و پس‌ازآن نویسندگان مداخل نظرات خود را بیان کردند.

آنچه در ادامه می‌آید مشروح سخنان آقای دکتر صفری است:

خواهشمندم به لغت هم‌افزایی توجه کنید. چراکه بنا نیست متکلم وحده باشیم و دوستان در طول نگارش خودشان به  مسائلی برخورد کرده‌اند که می‌توانند مطرح کنند.

بحث میراث علمی ائمه بخش بسیار مهمی است و این‌قدر اهمیت دارد که یک جلسه را به آن اختصاص داده‌ایم و بلکه در برخی از موارد علت وجودی و فلسفه وجودی آن مدخل می‌شود؛ مثلاً بعضی از اصحاب را مدخل کردیم به خاطر میراث علمی که داشته‌اند.

کلیه حقوق متعلق است به سایت شخصی دکتر نعمت الله صفری فروشانی
طراحی در سما